Bankroll management

Jedním z nejdůležitějších a začátečníky bohužel často přehlížených aspektů sportovního sázení je bankroll management. Pokud ho totiž nemáte dobře zvládnutý, případně ho vůbec neřešíte, riskujete opravdu hodně a nepomůže vám ani vhodný výběr sázkových tipů. V dlouhodobém horizontu se tento nedostatek vždy projeví a může vás stát veškeré prostředky, které jste si pro sázení vyčlenili. Co to tedy ten bankroll management vlastně je a jaká pro něj platí pravidla?

 

Držte se osvědčených strategií

Nic nebrání vaší kreativitě při vymýšlení vlastních postupů, nicméně existuje množství lidí, kteří se sportovním sázením živí již dlouhá léta, a bude mnohem rozumnější následovat některou z metod, na kterých svůj úspěch založily tisíce jiných sázkařů. Takových strategií se na internetu dají vyhledat spousty, obecně je však vždy spojuje pár důležitých pravidel. Naprostým základem je vyčlenit si ihned na začátku určité množství prostředků, které chcete pro účely sázení využívat, a tyto prostředky nekompromisně oddělit od zbytku vašich financí. Není snad ani potřeba rozvádět, co by se mohlo stát, pokud byste tak neučinili. Musí se tedy jednat o takový zlomek úspor, jehož případná ztráta by neměla zásadní vliv na váš běžný život. A právě tato vyčleněná částka se stává vaším bankrollem.

 

Stanovením bankrollu matematika nekončí

Pokud už víte, kolik peněz jste ochotni pro sázení využívat, je samozřejmě potřeba stanovit si další pravidla pro postup při samotném sázení. Opět existuje celá řada osvědčených strategií, přičemž ty základní počítají s určitým procentem vašeho bankrollu pro každou jednotlivou sázku. Pro příklad je možné uvést často doporučovaných 5%. Pokud tedy váš bankroll čítá 10 000 Kč, na běžný zápas byste měli vsadit vždy 500 Kč. Tímto způsobem pokryjete i delší ztrátová období, jimž se jednou za čas nevyhne nikdo a která jsou naprosto běžnou součástí dlouhodobého sázení. Procentuální rozdělení prostředků je tedy dobrým začátkem, při přibývajících zkušenostech sázkaře je však vhodné přizpůsobovat částku každému konkrétnímu zápasu na základě analýzy jeho hodnoty. K tomu už je ale potřeba mít kvalitní znalosti, případně čerpat rady od někoho, kdo tyto znalosti má.

 

Impulzivní jednání k sázení nepatří

Nyní už byste měli mít základní představu o tom, jakým způsobem hospodařit s vaším bankrollem, abyste co nejvíce redukovali riziko jeho rychlé ztráty. Jak už ale bylo řečeno, jednou za čas se objeví období, kdy se prostě nedaří, tvoří se řada po sobě jdoucích proher a bankroll se pomalu snižuje. Začíná se projevovat stres, který může být klíčovým faktorem neúspěchu, pokud mu dovolíte, aby nad vámi přebral kontrolu. Jakým způsobem tedy na podobné okolnosti reagovat? Disciplínou a silou vůle. I když situace momentálně nevypadá vůbec dobře, je potřeba si uvědomit, že pokud se budete držet vašeho osvědčeného systému, karta se brzy znovu otočí. Začínající sázkaři se ve stresových situacích obvykle snaží improvizovat jedním ze dvou extrémů. Někteří začnou každou následující sázku zdvojnásobovat, aby tak kompenzovali předchozí prohry. Této metodě se říká martingale a při jejím nevhodném použití vás velmi rychle stáhne ke dnu. Bohatě k tomu stačí, aby špatné období trvalo ještě pár zápasů. Jiní naopak vidí, že se jim bankroll neustále snižuje a snaží se ztráty brzdit tím, že sázky snižují, dokud tohle období nepřejde. I takové jednání je nesmyslné, protože se tím připraví o značnou část profitu v momentě, kdy se situace zlepší, což může být klidně hned v následujících zápasech.

 

Co z toho vyplývá?

Najděte si takový systém, který vám vyhovuje, a za žádných okolností se ho nepřestávejte držet a nikdy nedělejte výjimky. Existuje opravdu spousta dobrých důvodů, proč je bankroll management tak důležitou součástí sportovního sázení, a právě po překonání krizových situací budete nejvíce vděční za to, že ho máte a že jste ho dokázali dodržet.